czwartek, 2 stycznia 2014

Ciasto na naleśniki


Ciasto na naleśniki - zdrowy, smaczny i szybki przepis na ciasto na naleśniki. Oczywiście jego przygotowanie to nic trudnego, jednak gdy nie ma w pobliżu mamy, gdzieś trzeba przepisu poszukać. Stąd pomysł na bloga. 

Dodatki do naleśników to sprawa dobrego zakupu, ewentualnie odpowiednich proporcji, a ciasto do naleśników to już sprawa odpowiedniego przygotowania. W związku z tym można zaryzykować stwierdzenie, że czynnikiem, który decyduje o tym jak smakować będą naleśniki w największym stopniu jest ciasto.

Ciasto na naleśniki można na co najmniej kilka sposobów urozmaicać, ale o tym we wpisach, które popełnię w bliżej nieznanej mi przyszłości. Teraz zamieszczam swój najbardziej podstawowy przepis na ciasto na naleśniki.

Składniki na ciasto na 10 (stosunkowo grubych) naleśników:
- 2 jajka
- 200 gram mąki
- 200 ml wody
- 200 ml mleka
- olej

Sposób przygotowania:

W dużej misce, najlepiej za pomocą miksera, wymieszać jajka, mąkę, wodę i mleko.

*
W tym miejscu można dodać też ciekawe przyprawy - na przykład cynamon, jednak o naleśnikowych wariacjach w innym wpisie. Teraz skupmy się na podstawie.
*

Jeśli mieszaliśmy za pomocą miksera, to wszystko na pewno jest okej. Jeśli używaliśmy trzepaczki bądź widelca, warto sprawdzić dwa razy, czy nie ma grudek. Co ważne, ciasto równie skutecznie, jak mikserem, można wymieszać za pomocą blendera.

W czasie, gdy przygotowujemy ciasto, patelnia powinna się już nagrzewać skropione uprzednio olejem bądź oliwą z oliwek. Nie może być to przesadna ilość - tłuste naleśniki są po prostu mało smaczne, jednak musi być wystarczająca, aby naleśnik nam nie przywarł.

Rozgrzanie patelni jest tym ważniejsze, jeśli naleśniki robimy na kuchence indykcyjnej (z płytą grzewczą), w przeciwnym razie, odkręcając nawet na początek smażenia średni ogień, potraktujemy naleśniki najwyższym, do czasu, gdy grzałka nie osiągnie odpowiedniej temperatury, co spowoduje przywarcie.

Naleśniki smażymy na rozgrzanej patelni, na średnim ogniu. Ciasto rozprowadzamy za pomocą chochli.

Obsmażamy z dwóch stron, przewracamy za pomocą "przekładki" gdy wierzchnia warstwa przestanie być ciałem ciekłym, a zacznie stałym.

SMACZNEGO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz